Přehled odborných pojmů kolem dřevostaveb

01.12.2017 14:04

Dřevostavba NOVA 101Jak dobře se orientujete ve světě dřevostaveb? Laika mohou některé složité pojmy od dřevostavby dokonce odradit. Proto jsme si pro Vás připravili přehledné vysvětlení těch nejznámějších termínů, které Vám pomohou v rozhodování, jaký vybrat dům pro život.

Jednotliví výrobci dřevostaveb se liší především typem konstrukce. Každý využívá trochu jiné materiály, technologie a postupy. Je tedy potřeba vyznat se v jednotlivých zkratkách a označeních pro konstrukce či jejich části.

Znáte všechny typy dřevostaveb?

  • Montovaná dřevostavba - montuje se na stavbě z panelů vyrobených v hale. Součástí panelů jsou už okna a dveře. Tento postup výstavby patří mezi nejoblíbenější.
  • Těžká dřevostavba - označuje se tak dům z masivního dřeva - např. srub nebo roubenka. Často se staví z CLT panelů, což je dřevo lepené z několika vrstev, z nichž každá je otočená o 90°. Výhodou je jejich vysoká pevnost a dlouhá trvanlivost.
  • Lehká dřevostavba -  konstrukci tvoří malé trámky či fošny, je zpevněná stavebními deskami (sádrokarton, OSB desky apod.). Konstrukci může být i zcela bez masivních trámků.
  • Skeletová dřevostavba - konstrukce z masivních trámů se z interiérové strany nechává viditelná. Je natolik odolná, že nepotřebuje zpevnění stavebními deskami.

Difúzně otevřená, nebo uzavřená?

Nejčastěji se setkáte s označením difúzně otevřená konstrukce a difúzně uzavřená konstrukce. V uzavřených konstrukcích je součástí stěn parozábrana (fólie bránící pronikání vlhkosti do stěny), která zajistí, aby vlhkost z interiéru nepronikala do stěny a nekondenzovala tam. Páru musíte z domu odvést správným větráním. V RD Rýmařov využíváme uzavřené konstrukce. Difúzně otevřená konstrukce dýchá - propouští vlhkost z interiéru ven skrz stěnu. Součástí konstrukce je parobrzda, která pustí vlhkost z domu ven, ale zvenčí do interiéru ji už nepustí.

V RD Rýmařov vyrábíme montované dřevostavby. To znamená, že v halách v Rýmařově vyrobíme z masivního smrkového dřeva rám, který vyplníme tepelnou izolací, vložíme parozábranu a následně panel zaklopíme sádrovláknitými deskami Fermacell. Do stěn už instalujeme okna a dveře dle projektu a také připravíme otvory pro elektrické zásuvky. Tomu se říká sendvičové panely. Tyto panely pak přivezeme na místo stavby a smontujeme je.

Co je to tepelná pohoda?

Pokud je Vám doma dobře, není ani moc teplo, ani moc zima, říká se tomu tepelná pohoda. Ovlivňuje ji spousta faktorů, nejenom samotná teplota v místnosti, ale také vlhkost vzduchu, jeho kvalita a proudění. Na tepelnou pohodu, a také na náklady domácnosti, má velký vliv tepelná akumulace. Je to schopnost konstrukce nasát, udržet a následně vyzařovat teplo. Čím vyšší akumulace je, tím déle stěny vyzařují teplo. Zároveň to ale znamená, že déle trvá, než do sebe všechno teplo nasají. Dřevostavby mají nižší tepelnou akumulaci než zděné domy, ale berme to jako výhodu. Dům se velmi rychle vytopí.

Zajímá Vás ještě další pojem ze světa dřevostaveb, který jsme tu nevysvětlili? Napište nám nebo se přijďte podívat do naší vzorové dřevostavby v Plzni. Jsme tu ve čtvrtek a v pátek od 14 do 18 h a v sobotu od 9 do 13 h nebo dle dohody. Těšíme se na Vaši návštěvu.© 2020, RD Rýmařov s.r.o. – všechna práva vyhrazena

vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Mapa stránek | G+

Nahoru ↑