Vzdušný prostor, nebo soukromí?

13.07.2018 10:52

Srdce domova hledejte v kuchyni

U nás v Čechách vždy byla, je a nějakou dobu určitě ještě bude hlavním místem domu kuchyně. Láska totiž prochází žaludkem, a proto je i kuchyně srdcem každého domova. Vaření je vůbec zajímavý fenomén, který lidi spojuje.

Jistě se tedy shodneme, že kuchyň je hlavní místností celého domu. A pokud ne hlavní, tak se o první místo dělí s obývákem. Rodinný krb v přeneseném i konkrétním slova smyslu sídlí v obýváku. A zde nastává klíčová otázka. Spojit tyto dvě místnosti, jak tomu velí moderní trendy vzdušného designu, nebo uchovat soukromí a oddělit prostor pro odpočinek u televize a práci v kuchyni?

Rozděl a panuj × V jednotě je síla?

Je těžké v tomhle ohledu generalizovat. Svoji cestu si člověk musí najít vždy sám a zrovna v zařízení domova by se měl řídit spíše intuicí. Pro někoho je vaření zábavou a v obýváku žehlí, a proto je právě kuchyň místem pro relaxaci. A někdo si na takových formálnostech nepotrpí vůbec a volný čas tráví podle aktuální nálady tam, kde mu je zrovna dobře. Dnešní trendy v oblasti interiérů hovoří jasně: musejí být otevřené, vzdušné. Co když se ale chcete vydat opačným směrem a po vzoru svých rodičů a babiček oddělit kuchyň od obýváku? Nebo jste introvert a zkrátka chcete svůj klid?

Vnitřní dispozice domu by měly vždy kopírovat Váš způsob života, a ne moderní výstřelky, které už za rok stejně nemusí platit. Pokud rádi trávíte volný čas společně s celou rodinou a často k Vám chodí návštěvy, zvolíte spíš propojenou kuchyň s obývákem. Toto praktické propojení neodřízne hostitelku od návštěvy a může se současně věnovat přípravě občerstvení i přátelům. Tuto výhodu však z druhé strany vyvažují nevýhody. Je jen na Vás, kterým aspektům dáte přednost.

Nevýhody otevřených prostor:

  • Musíte vybírat méně hlučné spotřebiče. Jistě nechcete, abyste uprostřed napínavého filmu přeslechli zásadní dialog, který zcela mění děj. A to jen proto, že myčka zrovna spouští program oplachu a talíře vesele řinčí. Šetrné spotřebiče samozřejmě souvisí i s vyššími pořizovacími náklady.
  • Výkonná digestoř je nezbytností. I vy chcete zřejmě řízky spíše obědvat, než používat jako interiérový parfém. Kuchyň s obývákem představují většinou velký prostor, proto je důležité koupit dostatečně výkonnou, a tedy i dražší, digestoř.
  • Je vhodné držet jednotný styl kuchyně a obýváku. Pokud tedy milujete pestrost, bude pro Vás lepší mít obě místnosti oddělené a naplno v nich uplatnit svoji kreativitu.

Řešení vnitřního prostoru v domě Largo 147

Largo 147 Spojený interiér domu largo 147

Výhody oddělené kuchyně a obýváku

Nemusíte být žádný tradicionalista, abyste dali přednost spojené kuchyni a obýváku. Nenechte se strhnout módou a stůjte si za svým, v domě budete bydlet vy, ne bytová designérka. Když máte kuchyň samostatně, nemusíte tolik řešit hlučnost spotřebičů. Mixování, smažení, klepání řízků. Vše je dovoleno bez omezení a nikoho tím nerušíte. A že byste se cítili odtržení od zbytku rodiny či od hostů? To se dá snadno vyřešit. Dejte si do kuchyně velký jídelní stůl. Uvidíte, že i návštěvy radši posedí u stolu než v obýváku u televize.

Jak interiér řeší naše dřevostavby?

V katalogu typových domů najdete ty s oddělenou i spojenou kuchyní s obývákem. U řady domů jsme tuto problematiku vyřešili tak, že součástí obývacího pokoje je kuchyňský kout, který kdykoliv můžete oddělit zasunovacími dveřmi. Když jsou dveře skleněné, zůstává navíc zachována světlost a vzdušnost interiéru. Jestliže si vyberete typový dům, kde takové dispozice nejsou, bez problému je upravíme tak, aby Vám to vyhovovalo. Rádi se domluvíme na individuální úpravě.


© 2020, RD Rýmařov s.r.o. – všechna práva vyhrazena

vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Mapa stránek | G+

Nahoru ↑