Správná podlaha pro podlahové topení v dřevostavbě

22.11.2018 10:54

Zažijte teplo od nohou na vlastní kůži

Vytápění dřevostaveb je téma, které se vyplatí si předem dobře prostudovat. Především proto, že naše domy slibují energetickou nenáročnost díky dobré izolaci. Je tedy dobré investovat do kvalitního vytápění. Vyšší počáteční investice se rychle vrátí právě díky skvělým izolačním vlastnostem našich dřevostaveb.

Nabízíme hned několik variant vytápění, aby si každý mohl vybrat takové, které mu bude maximálně vyhovovat. Zdrojem tepla mohou být například plynové a elektro kotle, tepelné čerpadlo nebo rohože. Samostatnou kapitolou jsou navíc ještě krby a krbová kamna, kterými skrze vzduchové rozvody můžete rovněž vytápět celý dům.

Ať teplo stoupá

Pokud máte rádi teplo od nohou, dnes Vás jistě potěšíme. V tomto článku se totiž zaměříme na podlahové topení. Je moderní, úsporné, příjemné a v poslední době velmi oblíbené. Musíme mu ale přizpůsobit výběr podlahové krytiny.

Na podlahové topení určitě nedoporučujeme koberce. Větší část tepla pohltí a nepředají ho do místnosti. Pečlivě vybírejte i dřevěnou podlahu. Na podlahovku jsou vhodné jen některé dřeviny a jedinou možnou pokládkou je lepení. Pojďme se podívat na to, které krytiny budou vhodnější.

Podlaha nesmí izolovat, žádoucí je tedy nízký tepelný odpor

Při výběru se řídíme jednoduchým principem, čím nižší tepelný odpor krytina má, tím vhodnější je pro naše řešení. Tepelný odpor je důležitý i u materiálu pod topením, proto bývá většina podlah silnější a mají více vrstev.

Pokládce koberce se raději vyhněte

  • Keramická dlažba má nejnižší tepelný odpor 0,01 W/m2K.
  • Vinylová podlaha má odpor cca 0,02 W/m2K.
  • Tepelný odpor laminátu se pohybuje v rozmezí od 0,04 až 0,07 W/m2K.

Přečtěte si, jak jsou s podlahovým topením spokojeni naši zákazníci:

Jasným vítězem je keramická dlažba

Z uvedených hodnot jasně vyplývá, že ideální krytinou na podlahové topení je keramická dlažba. Má vysokou tepelnou vodivost a nejnižší tepelný odpor, což je dokonalá kombinace. Je ale třeba počítat i s lepidlem mezi dlažbou a podlahou, které mírně zvyšuje tepelný odpor. Pro jeho minimalizaci se používají speciální směsi vhodné právě na podlahové topení.

Dlažba má ale ještě jednu nevýhodu, která je pro mnohé z nás zásadní. Mimo topnou sezónu totiž zebe. A pokud si v zimě zvyknete chodit bosky, je pak smutné na léto vytahovat papuče. Proto řada majitelů sahá po vinylu. Kromě nízkého tepelného odporu se snadno udržuje a je téměř k nerozeznání od dřeva. Na rozdíl od dlažby je navíc odolný, a proto se hodí i do více zatěžovaných místností, kde třeba hrozí pády těžkých předmětů.

V našich dřevostavbách často najdete kvalitní laminátové podlahy. Jsou příjemné na dotek a mimo topnou sezónu nestudí. Pokud je pokládáme na podlahové topení, je důležité dodržovat maximální výkon topení 100 W/m2, aby nedocházelo k tepelné roztažnosti podlahy.

 Dlažba × vinyl v dřevostavbách RD Rýmařov

Dlažba je pro podlahové topení přímo perfektní V případě podlahového topení raději nahraďte dřevo vinylem


© 2020, RD Rýmařov s.r.o. – všechna práva vyhrazena

vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Mapa stránek | G+

Nahoru ↑