Využijte dřevo jako primární zdroj tepla. Není se čeho bát

18.11.2019 09:32

A je tu třetí díl našeho seriálu, který se zabývá dřevem. V následujícím článku se na dřevo podíváme trochu z jiné perspektivy, a to jako na zdroj tepla. Kdoví, co stojí za tím, že jsme tak trochu pozapomněli na to, jaké v sobě ukrývá pozitivní vlastnosti a jak příjemné teplo nám poskytuje.

To se totiž rozhodně nedá srovnat s teplem radiátorů. A nejen to. Také Vám před očima vyvstává obraz plápolajícího ohně s jedinečnou atmosférou? Pak si nenechte ujít následující řádky, které Vás provedou světem topení dřevem ve Vašem domově.

Žádný prostor pro mokré dřevo

Dřevo v interiéruJednou z nejčastějších otázek, která vyvstává lidem na mysli je to, proč je sklo krbových kamen neustále černé. Odpověď je nasnadě. V prvním případě krb příliš dusíte. V druhém případě není viníkem nikdo jiný než mokré dřevo.

Přestože moderní kamna a krbové vložky disponují tzv. oplachem skla, tak na silného soupeře v podobě mokrého dřeva prostě nestačí. Následkem je to, že kamna nebo krb dehtují, zanáší komín a pomalu a jistě se ničí topné těleso. K vytápění tak nepoužívejte takové dřevo, které má vyšší vlhkost než 20 %. Tím je totiž velmi výrazně snížena také výhřevnost.

Patříte mezi zkušenější a oplýváte širokým rozsahem vědomostí o dřevě? Pak určitě víte, že ideální dřevo na zátop je tehdy, když při poklepu zazvoní. Pokud patříte naopak mezi ty méně zkušené, pak se řiďte vhodným a dostatečně dlouhým skladováním dřeva. Pokud jste skáceli dřevo tento podzim, pak s ním zatopte až za rok v zimě.

 

S kvalitním dřevníkem nehrozí žádné nebezpečí

Dřevo chraňte. Skladujte ho v provzdušněném dřevníku, který je zastřešený. Nedejte tak šanci přímému slunci. Jenom v optimálních podmínkách bude docházet k postupnému vysušování. Dřevo vyrovnejte nejlépe na paletu a zamezte kontaktu s podlahou. Potřebujete-li zatopit dřevem ještě tuto sezónu, pak objednejte dřevo předsušené, které je ale dražší.

Václav radí:

„Dřevo začne vysychat až poté, co ho naštípnete a dáte do dřevníku. Pokud ho necháte v kládách na dešti, tak Vám nevyschne, ale naopak shnije. Pokud chcete zjistit vlhkost dřeva, pak vezměte do ruky vlhkoměr, díky kterému jej spolehlivě změříte.“

Vytápějte dřevem efektivně

Uschované dřevoPokud chcete co nejefektivněji vytápět pomocí dřeva, držte se následujících pravidel. V první řadě využívejte k topení opravdu suché dřevo. Pečlivě také vyberte druh dřeva. Měkké dřevo se hodí na zátop, s tvrdým dřevem se Vám bude oheň lépe udržovat. Uskladněte tedy nejlépe oba typy.

Tvrdé dřevo s nejvyšší výhřevností mají buk, habr, akát a jasan. Rychle vysychají, dlouho hoří, proto jsou vhodnými adepty na vytápění. Zbydou po nich žhavé uhlíky, které ještě dlouho sálají. Mezi tradiční klasiku již patří dubové dřevo. Jeho drobnou nevýhodou je tlustá kůra a méně dřeva. Proto není vhodným materiálem na podpal.

Měkký materiál si nechte na třísky, se kterými se Vám bude skvěle zatápět. Nevýhodou je, že poskytuje pouze krátkodobý žár, proto není vhodnou variantou na dlouhodobé topení. Za to ale velmi efektně hoří, neboť z něj odlétávají třísky a příjemně praská.

A rada na závěr

Václav radí:

„Nezapomeňte, že dubové dřevo obsahuje hodně tříslovin, která zanášejí kamna. Možným řešením je třísloviny nechat po dva roky vyplavit na dešti a teprve potom dřevo nasekat a usušit.“

Dřevo je atraktivním materiálem napříč dlouholetou historií. Objevte jeho kouzlo a benefity, které Vám přinesou při využití v domácnosti. A zahalte se nejenom do úžasné atmosféry, ale také příjemného tepla.© 2020, RD Rýmařov s.r.o. – všechna práva vyhrazena

vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Mapa stránek | G+

Nahoru ↑