Vyvracíme mýty o dřevostavbách

26.01.2018 12:55

Vyvracíme mýty o dřevostavbáchVěděli jste, že se počet postavených dřevostaveb neustále zvyšuje? Dnes je to už skvělých 12 %. Německu už dýcháme na záda, ale na Rakousko a skandinávské země máme ještě daleko - tam tvoří dřevostavby 70 % z celkové zástavby země.

I přesto, že jsou v posledním desetiletí dřevostavby tak populární, objevují se kolem nich mýty, které je potřeba vyvracet. Zeptali jsme se tedy třicetiletého Pavla, který přemýšlí o pořízení vlastního domu, čeho se u dřevostaveb obává.

Životnost dřevostavby

Řada lidí lidí srovnává životnost zděného a montovaného domu. „Když si postavím dřevostavbu, můžu počítat s tím, že tu bude ještě pro moje pravnoučata?“ ptá se Pavel. S touto otázkou přicházejí do našeho obchodního centra v Plzni i někteří naši zákazníci. Především je ale nutné si uvědomit, jestli naše pravnoučata skutečně využijí náš dům. Přece jenom se s každou generací mění i životní styl a nároky na bydlení. Téměř se 100% jistotou tedy můžeme říct, že Vaše bydlení nebudou chtít využít.

Životnost kvalitně postavené dřevostavby je 100 až 150 let.

Životnost montovaného i zděného domu závisí především na tom, jak je postavený a na chování majitelů. Dřevo, cihla ani pórobeton nesmí přijít do styku s vodou. To ovlivní samozřejmě správně provedená konstrukce domu i způsob jeho obývání.

O vytápění dřevostavby se postarají krbová kamna a elektrické podlahové topeníJak dřevostavba akumuluje teplo

Nebudeme popírat fyzikální zákony - materiály s větším objemem akumulují více tepla. Je však akumulace tepla žádoucí? Jen si to představte, když přijdete vymrzlí zvenku a chcete se doma rychle ohřát, a tak si zatopíte. Jenomže stěny s velkou akumulací do sebe nejdříve natáhnou teplo a teprve potom se ohřeje vzduch. A to může trvat desítky minut i hodiny. V dřevostavbě ale zatopíte a máte hned teplo.

„Jsem zvyklý temperovat byt na určité stupně, takže vlastně nikdy nevychladne. to, že dřevostavba neakumuluje tolik tepla a rychleji vychladne mi tedy vůbec nevadí,“ říká Pavel.

 

Jak je to s požární odolností

„Vím, že pravděpodobnost požáru je malá, ale prostě chci mít jistotu, že mi dřevostavba neshoří jak papír.“ V lidech je zakořeněné, že dřevo hoří. Nikdy se ale nestane, že by se snad samo vznítilo. Pokud už přece jenom vypukne v dřevostavbě požár, ohoří pouze povrch dřeva. Konstrukce tak vydrží. Naopak železobetonové konstrukce se vlivem vysokých teplot rozpínají a hrozí nebezpečí jejich zhroucení. Materiály, které používáme na výrobu dřevostaveb v Plzni, jsou certifikované a mají vysokou požární odolnost. Proto se vůbec nemusíte bát.

Občasné obavy vznikají také kolem škůdců. Dřevo je náchylné na vlhkost stejně jako každý jiný stavební materiál, proto ho zbytečně nevystavujte vlhkosti. Odborně postavený dům nemá problémy s vlhkostí v konstrukci, a tak se od něj drží škůdci a dřevokazné houby dál. Samozřejmě ale také velmi záleží na chování obyvatelů domu. Musí dostatečně větrat, aby se vlhkost nedržela uvnitř domu.© 2020, RD Rýmařov s.r.o. – všechna práva vyhrazena

vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Mapa stránek | G+

Nahoru ↑